, Blog

Po rapidním úbytku heren rozjíždí Ministerstvo financí IT systém na ochranu občanů před hazardem

Tisková zpráva Ministerstva financí, 6. 2. 2019.

Ministerstvo financí informovalo o úspěchu v omezování dostupnosti hazardního hraní na území České republiky mezi lety 2012 až 2018. Počet provozoven hazardu klesl ze 7542 na 1801 (tj. na čtvrtinu). Zároveň vzrostl daňový výnos z hazardu mezi lety 2013 a 2018 z 8,1 mld. Kč na 9,8 mld. Kč. 

V r. 2018 došlo k "přepovolení" (novému povolování po ukončení platnosti původní registrace) u většiny "kamenných" provozoven. Platí v nich omezení jako jsou povinná registrace hráčů, nabídka sebeomezujících opatření, povinné přestávky ve hře a zavírací doba nebo omezení reklamy. Z hospod, restaurací a barů již hazard prakticky vymizel, zbývá několik desítek posledních automatů. Po skončení platnosti jejich povolení letos již nebudou obnovena.

U interentového hazardního hraní byla zákonem zavedena možnost zařazení ilegálního provozovatele na tzv. blacklist - je mu blokován platební účet a ionternetová stránka. Desítky ilegálních provozovatelů se stáhly dobrovolně, takže na blacklistu se ocitlo pouze 9 provozovatelů. Pravomoc kontrolovat dodržování regulace hazardu a postihovat její porušování získala od účinnosti nového zákona (1. 1. 2017) Celní správa.

V r. 2019 začíná druhá fáze regulace hazardního hraní - zavedení IT systému na ochranu občanů před hazardem. Ministryně Schillerová k tomu řekla: „Po razantním omezení ilegálního hazardu, zpřísnění podmínek pro provozovatele a zavedení souboru ochranných opatření proti vzniku závislosti je posledním zbývajícím krokem v moderní a funkční regulaci hazardu vybudování příslušného IT systému včetně registru vyloučených hráčů,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. „Rejstřík vyloučených hráčů zamezí v hraní příjemcům dávek v hmotné nouzi, dlužníkům v úpadku, gamblerům se soudním zákazem nebo nařízenou ochrannou léčbou závislosti a také patologickým hráčům, kteří o zapsání sami požádají.“ 

Tisková zpráva Ministerstva financí ze 6. 2. 2019, ze které jsou čerpány výše uvedené informace, je dostupná na stránkách ministerstva.


Zpráva o hazardním hraní v České republice 2021 je sedmou zprávou o hazardním hraní v ČR. Zároveň je poprvé součástí rozšířeného informačního balíčku o závislostech v ČR: ČÍST ZPRÁVU

SUCHEJ ÚNOR 2023 "Nepít je umění" #nepitjeumeni #suchejunor